logo strony Olimpia Elbląg
Armio Wyklęta, Olimpia o Was pamięta! - relacja
2015-03-01 21:40:16 - Mr.Ben
Źródło: własne/MaciejRadzicz.plArmio Wyklęta, Olimpia o Was pamięta! - relacja

W relacji z dzisiejszych Obchodów przeczytacie m.in.: jak przebiegały uroczystości, co o naszym udziale w tej uroczystości powiedział ks. infułat Mieczysław Józefczykprzedstawiciel Światowego Związku Armii Krajowej w Elblągu oraz gdzie udaliśmy się po oficjalnych uroczystościach.
Zapraszam do lektury! 

Armio Wyklęta, Olimpia o Was pamięta! - relacja

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to już czteroletnia tradycja państwowa, w której udział od początku biorą kibice Olimpii Elbląg. W tym roku wzorem lat ubiegłych zebraliśmy się przy skwerze im. rotmistrza Witolda Pileckiego, który był jednym z Żołnierzy Wyklętych. Jak w latach poprzednich, tak i dziś wielu elblążan zdecydowało się uczestniczyć w tych uroczystościach. Swoją obecnością obchody uświetnili m.in. przedstawiciele Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich oraz Związku Korpusu Kombatantów RP
Tradycyjnie na początku odegrany został "Mazurek Dąbrowskiego", jednak zanim zabrzmiały instrumenty wojskowej orkiestry, my przywitaliśmy się ze wszystkimi zgromadzonymi słowami "Armio Wyklęta, Olimpia o Was pamięta". Spotkało się to z aplauzem wszystkich pozostałych osób, a każde kolejne okrzyki były nagradzane gromkimi brawami. Następnie zostały wygłoszone oficjalne przemówienia. Godnymi przypomnienia są słowa wygłoszone przez ks. Mieczysława Józefczyka, który opisał wydarzenia wojenne w których brał udział, a także w pięknych słowach dał wyraz szacunku do naszego uczestnictwa w dzisiejszym Święcie:


"...Jest rok 1939 (...), jest Most Przemyski zatłoczony ludźmi. Jedni uciekają przed zbrodniczym tyranem hitlerowskim z zachodu na wschód, inni przed zbrodniczym tyranem bolszewickim ze wschodu na zachód. na tym moście i ja wtedy byłem. Zdawało się, że był to już koniec Polski, bo oto dwóch potężnych sąsiadów zgniotło polską armię i chciało zgnieść polski naród. Jednak zaborcom się to nie udało. Armia polska odrodziła się w postaci Armii Krajowej, a naród polski nie upadł nigdy i nie ugiął się...Patrzę "Elblążanie, biało - czerwoni wierni do grobowej deski". Widzimy młodzież, młodzież, która zamiast bawić się, bawić się wesoło, zamiast zanurzać się w pijaństwie, w narkotykach, ta młodzież świadczy dzisiaj, że chce tej Ojczyźnie służyć. Wśród tej młodzieży pojawią się prawdziwi bohaterowie. Ta młodzież nie da zginąć Polsce, choćby najgorsze chwile przyszły, a grożą nam takie. Ta młodzież będzie młodzieżą niezłomną, żołnierzami wyklętymi, obrońcami naszej Ojczyzny."

Wielokrotnie dzisiaj padały z naszych ust hasła "Cześć i chwała Bohaterom" czy "Bóg, Honor i Ojczyzna", jak chociażby po zakończeniu przemówienia przez sympatycznego księdza Józefczyka. Po przemowach przyszła kolej na składanie wieńców pod Pomnikiem. Wśród delegacji składających kwiaty tradycyjnie znalazła się delegacji kibiców Olimpii Elbląg. Na zdjęciach widać, iż po zakończeniu oficjalnych obchodów udaliśmy się w kierunku ul. Agrykola. Po wizycie na Rondzie im. Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych, na którym w asyście kilku rac odśpiewaliśmy Hymn, udaliśmy się pod nasz patriotyczny graf (vel "baner" :D ) poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Cześć i chwała Bohaterom!

Armio Wyklęta, Olimpia o Was pamięta! - relacja