logo strony Olimpia Elbląg
Ruszyła modernizacja A8!
2014-11-08 21:15:17 -
Źródło: własneRuszyła modernizacja A8!

    Pierwsze zdanie poświęcę dla "nielubiących czytać" - ruszyła modernizacja 'Estadio Agrykola'!
Pozostałą część adresuję w kierunku osób, którym zależy na rozwoju piłki nożnej w naszym mieście, a niewątpliwie do tego potrzebny jest główny wątek artykułu - nowoczesny stadion.

   Początek listopada w Elblągu (prócz intensyfikacji działań sztabów wyborczych oraz innych zdarzeń, które mają mniejszy lub większy wpływ otaczającą nas rzeczywistość) przyniósł coś, co jeszcze do niedawna wydawało się mieć miejsce jedynie w wyobraźni i na papierze czyli ogólnie mówiąc czymś niepewnym i odwlekanym od kilku lat. Zaczęła być realizowana umowa, która pod koniec zeszłego miesiąca została parafowana pomiędzy Gminą Miastem Elbląg i firmą, która zwyciężyła w przetargu na wykonanie pierwszego etapu modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Agrykola 8.

    Po marcowym spotkaniu na którym zapadły owe ustalenia przez elbląskie portale przetoczyła się dyskusja między entuzjastami tego zagadnienia, jego sceptykami i zawsze czuwającymi, elbląskimi malkontentami. Paradoksalnie, najwięcej do powiedzenia mieli ci, którzy na stadionie byli co najwyżej przechodząc łącznikiem od ulicy Wspólnej do Agrykola. Czyli towarzystwo, któremu w ogóle nie zależy na kondycji piłki kopanej w naszym mieście. A skoro o Elblągu podczas obecnej kampanii mówi się, iż ma on być stolicą subregionu to dlaczego nie miałby on być tą stolicą również w aspekcie piłkarskim?

   Nie będzie w tym ani krzty złośliwości jeśli napiszę, iż nawet najmniej spotrzegawcze oko dostrzeże, że na obiekcie o którym śmiało można powiedzieć, że jest "w wieku przedemerytalnym" coś się zmienia. I nie chodzi tu o montaż krzesełek na lekko "przypudrowanym" łuku od Wspólnej. Mówimy tu o obiekcie na którym wiele pokoleń kibiców 'Żółto-biało-niebieskich' przeżywało swoje najlepsze lata, oklaskiwało zmagania sportowe swoich ulubieńców i było świadkami najlepszych osiągnięć piłki nożnej w tym mieście. Jeśli na jednej z moich ulubionych, olimpijskich flag widnieje tekst "Ponad pół wieku wiary", to w przypadku naszego jednak przestarzałego i wysłużonego stadionu mogłoby znaleźć się hasło "ponad pół wieku czekałem, aż ktoś mnie odnowi". Zaś w tym tygodniu działo się na nim więcej niż przez ostatnie pół roku, od kiedy to delegacja kibiców i zarządu Olimpii postanowiła podpisać wypracowane porozumienie ws. modernizacji stadionu. Od początku tego tygodnia na stadionie rozebrano i wywieziono stalowe pozostałości trybuny którą pamiętają starsi kibice, jej betonową podstawę pokruszono ciężkim sprzętem, a teren przebudowy został zabezpieczony ogrodzeniem. Przemieszczona została również ławka gospodarzy, która po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych według projektu wzorem najlepszych europejskich stadionów ma w połowie być schowana pod powierzchnią ziemi. Zapachniało ligą co? Takie rozwiązanie to obecnie standard przy budowaniu stadionów, więc nie powinno to robić większego wrażenia ;) Robione były również pomiary geodezyjne, dzięki czemu wiadomo będzie m.in. o ile metrów od trybuny krytej będzie przeniesiona płyta boiska, która według projektu ma być podgrzewana :)

    Ten artykuł powinien się ukazać znacznie wcześnie, gdzieś w okolicy maja lub czerwca, ponieważ gdyby wtedy zapoczątkowane zostały prace, które są obecnie wykonywane to ta trybuna już byłaby dostępna do użytku, a kolejny etap czyli budowa nowej, prostej i zadaszonej trybuny od strony ul. Wspólnej byłaby co najmniej w zaawansowanym stopniu. Dziwi fakt, iż przetarg na dobudowę zakończenia trybuny krytej został ogłoszony dopiero teraz. Przecież nic nie stało na przeszkodzie, żeby ogłosić go zaraz po opracowaniu dokumentacji inwestycyjnej, tak jak miało to miejsce w przypadku nieszczęsnych przetargów na system identyfikacji kibiców. Trzeba powiedzieć jasno, stracono kolejne długie miesiące, podczas których mogło zostać wykonane znacznie więcej. W tym miejscu aż się prosi o to, by pokazać jak mocno zaawansowane są prace budowlane związane z inną inwestycją w infrastrukturę rekreacyjno-sportową czyli centrum sportów wodnych przy Moniuszki.

    Skoro z basenem wszystko idzie gładko i pięknie to dlaczego nikomu nie zależało, aby inwestycja w stadion poszła równie szybko? Na ten rok w budżecie zostało zaplanowane 2,5 miliona, więc skoro umowa na zakończenie trybuny krytej opiewa na kwotę ok. 800 tysięcy to co z pozostałymi środkami? Na co zostaną przeznaczone i czyżby znów kibice mieli zostać oszukani?

Jedno jest pewne, skoro modernizacja naszego stadionu została fizycznie rozpoczęta to tego tematu musimy i będziemy bacznie doglądać, gdyż zależy nam, aby w tym mieście była piłka na wyższym poziomie, aby młodzi zawodnicy nie odchodzili do lepszych klubów w poszukiwaniu piłkarskiego szczęścia, aby nowy i zmodernizowany stadion przyciągał tłumy kibiców i sympatyków futbolu, i w końcu by był on magnesem dla szerokiego grona firm, które zechciałyby inwestować w egzystencję i rozwój najstarszego Klubu piłkarskiego w mieście ;)

PS. Zapraszam na dzisiejszy mecz z Olimpią Olsztynek, o 14 wszyscy na Agrykola 8!